Olomoucká štafeta na vozíku 2024

5. 6. 2024 |

Tradiční Olomoucká štafeta na vozíku se vrací v podobě svého 12. ročníku.

Během dvanáctihodinové sportovně-kulturně-benefičně-osvětové akce čeká Olomoučany spousta zábavy pro celou rodinu a chybět nebude ani pestrý hudební program. Olomoucká štafeta na vozíku proběhne den před Mattoni 1/2 Maratonem, a my si tak společně můžeme užít skvělý sportovní víkend. Přijďte mezi nás! Jedeme v tom opět společně a spojujeme na jedné trati dva světy!

 

Jak se štafeta zrodila?

Nápad uspořádat štafetu na vozíku vznikl před lety v hlavě pana Langera, našeho bývaleho pana předsedy a jeho kamaráda pana Johna, kteří se rozhodli netradičním způsobem spojit více lidí v jedno pomocí invalidního vozíku, který je pro mnohé nepostradatelným pomocníkem, či věcí, na kterou raději nemyslí ti, kteří jej nepotřebují.

Jak tedy připomenout, že jsou lidé, kteří bez něj nemohou být? Že žijí s námi, vedle nás, jsou velmi samostatní, ale občas či častěji potřebují i pomoci?

Co tedy uspořádat štafetový závod, na kterém nebudou výjimky? Všichni ti, kteří disponují ať už zdravými údy či nikoliv, se vsedě na vozíku připraví na startovní čáře a ujedou na něm stejnou vzdálenost. Nejde však o rychlost. Smyslem je, aby si zdraví lidé uvědomili, jak těžké je zdolat byť jen 250 metrový úsek pomocí koleček a svých rukou.

A že je to opravdu těžké, dokazují pocity lidí po absolvování trati, neboť je slyšíte, jak prohlašují: „Jejda, to zanáší, předtím jsem si nevšiml/a, že ta cesta není rovná, až teď! Vždyť stále jedu doprava! Jak mám jet rovně?“ J Smějí se, jak jsou nešikovní, vidíte na nich, jak se soustředí a přemýšlejí, jak zatočit, aby udrželi přímý směr. Za startem/cílem zaznívají uznalá slova k vozíčkářům „…smekám, je to fakt dřina!“. A proto Štafetu na vozíku organizujeme, i když za tím stojí velká práce koordinátora, zaměstnanců Trendu, dobrovolníků a pomocníků, bez kterých by akce nemohla fungovat. Máme radost, že se štafety účastní všechny věkové kategorie a pro ty nejmenší se stává zároveň osvětou.

Aby jedinečnosti v naší štafetě nebylo málo, celá je spojena s Mattoni 1/2maratonem, který startuje pár hodin po jejím skončení. Tým lidí z RunCzech, který závody nejen v Olomouci, ale po celé ČR i v zahraničí pořádá, nám ochotně pomáhá při její realizaci a jsme moc rádi, že se osobně zapojují i do jejího průběhu, a to včetně samotného zakladatele sériových běhů RunCzech panem Capalbem.


Co vás letos čeká?

Koncerty a vystoupení: 
09:30 Cirkus Levitare 
10:00 Byt číslo 4 
16:30 Ondřej Crhák 
18:00 Taneční skupina Soraya
18:30 Isbina 
20:00 Martin Šafařík 
15:00 - 18:00 Balónková show 


Dále budou pro děti přichystány různé soutěže, úkoly a atrakce jako skákací hrad, malování na obličej, vyrábění náramků, badminton, pétanque, létající disky, dětský stolní fotbálek, věž z kostek, ukázka paralympijského sportu boccia, atletický koutek Atletického klubu Olomouc - Sekce handicapovaných atd. Čeká nás také občerstvení v podobě cukrové vaty, piva z minipivovaru Ničitel, limonády ZON a Trenďáckých hot dogů.