Olomoucká štafeta na vozíku 2018

28. 6. 2018 |

Spolek Trend vozíčkářů Olomouc uspořádal v pátek 22. 6. 2018 v prostorách Výstaviště Flora – Smetanových sadech již 6. ročník „Olomoucké štafety na vozíku“.  Akce je významná tím, že je součástí doprovodného programu Mattoni 1/2Maratonu v Olomouci.

Novinkou letošního ročníku byla jízda 12 ti hodinové štafety na invalidních vozících, kdy všichni účastníci, ať už zdraví, či handicapovaní, mladí, starší, s fyzičkou nebo bez, absolvovali 250 metrový úsek pouze za pomoci svých rukou a invalidního vozíčku. Na trati neustále vlála vlaječka, která ukazovala, že štafeta nebyla přerušena.

Zahájení štafety v 10:00 hodin se s velkým povzbuzováním při startu ujal hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk. Spolu s ním první jízdu absolvovali další účastníci v čele s ředitelkou Spolku, koordinátorem štafety a PR manažerkou, zahajovací video můžete zhlédnout na https://youtu.be/bS5OsWjy3Vs a https://www.youtube.com/watch?v=A4MPqQtY-bU . Všem účastníkům nejen hejtman, ale i předseda Milan Langer popřál mnoho sil, zábavy a pochopení pro všechny, kteří invalidní vozík potřebují ke každodennímu životu, dojíždění do práce, kteří by bez něj nemohli žít plnohodnotným životem.

A proč vlastně štafeta na vozíku? Co má symbolizovat? Co je jejím smyslem? Strůjcem tohoto nápadu byl před 6 lety předseda Spolku Mgr. Milan Langer a jeho kamarád pan John, kteří se takto rozhodli spojit svět handicapovaných se zdravými. Aby si všichni bez rozdílu uvědomili, jak těžké je zdolávat každodenní nástrahy života na vozíku, byť ujetím jen 250 metrového úseku štafety. Pro mnohé vozíčkáře to byla každodenní rutina, pro zbývající ohromná dřina, kdy skloubit pohyb rukou v ovládání vozíku tak, aby jel rovně, byl téměř nadlidský výkon. Spousta z nich po absolvování skládá všem handicapovaným poklonu. „Jak je možné jet rovně? Jak vozík uřídit, když stále zatáčí a táhne na jednu stranu? Vždyť je to strašně těžké!“, to byly nejčastější slova účastníků po dojetí do cíle.

Přestože předpověď počasí nebyla moc optimistická a nastalo velké ochlazení, probíhala celá akce hladce, účastnili se jí kolemjdoucí, které přilákalo dění v sadech, chodili pozvaní hosté a velkou část účastníků tvořili naši nejmladší a školáci, pro které byla štafeta možností vyzkoušet si něco nového formou hry a zábavy a stala se tak pro ně i osvětou. Aby v průběhu čekání na vozíky čas ubíhal rychleji, byl po celou dobu zajištěn doprovodný program, kterým provázel nadějný, mladý spisovatel Jaroslav Irovský. Olomoučtí sledge hokejisté zde vytvořili simulaci střelby pukem, nebo tenisovým míčkem na bránu, kdy všichni zájemci mohli usednout do sledge, seznámit se s hokejovou výstrojí a výzbrojí hráčů a hlavně si zastřílet na živého brankáře, kterého později vystřídala jeho maketa. Zhruba v polovině akce se zastavili na krátkou autogramiádu také členové hokejového A týmu HC Olomouc. V doprovodném kulturním programu několikrát vystoupili duo Libor Geier a Bronislav Chromý, kteří svým zpěvem a hrou na kytaru a housle roztančili nejednoho účastníka štafety. V 16 hodin vystoupil finalista soutěže Česko-Slovenské SuperStar roku 2013 Martin Šafařík.

A kolik bylo účastníků? Letos, tedy v roce 2018, se do štafety zapojilo celkem 649 jezdců, což je za 12 hodin úctyhodný počet, oproti minulým ročníkům, kdy se nejvíce zapojilo 736 účastníků, ale za 24 hodin.

Aby celá akce mohla proběhnout, bylo zapotřebí mnoha úsilí všech zaměstnanců Trendu, kteří si realizaci štafety vzali za své, ale i dalších dobrovolníků a pomocníků, bez kterých by štafeta nemohla fungovat a především sponzorů, kteří akci podpořili materiálně či finančně. Díky všem bylo možné připravit zázemí pro registraci v podobě stanů, připravit hudební doprovod, osvěžení vodou či pivem a odměnit účastníky drobnými dárečky a památečním náramkem. Všem patří naše obrovské poděkování.

Jsou jimi: Výstaviště Flora Olomouc, Statutární město Olomouc, Olomoucký kraj, Run Czech, John Crane a.s., Antonín Joch CNC, S.V.R Rozvaděče Vágner s.r.o., Swietelsky Rail Cz s.r.o., Taxles s.r.o., Siwatec a.s., Výtahy Moravia spol s.r.o., Canis Safety a.s., Dopravní podnik města Olomouce a.s., Identifikační systémy s.r.o., Kopírování – reklama, Pivovar Chomout, Technické služby města Olomouce a.s., Toi Toi sanitární systémy s.r.o., SNYZE spol s.r.o., Rádio Haná, MEDICO, s.r.o. Přerov a spousta dalších mediálních partnerů.

Jak akce probíhala, že na ní bylo veselo, sešla se parta skvělých lidí, můžete shlédnout na fotkách. Za celý realizační tým ještě jednou všem děkujeme a těšíme se na další ročník, kdy třeba překonáme letošní počet 649 účastníků.