Štafeta na vozíku

REGISTRACE NA ŠTAFETU

Pro Váš větší komfort se můžete dobrovolně registrovat na daný čas. Kapacita je omezena 20 osob/30min

10:00 10:30 11:00 11:30 12:00 12:30 13:00 13:30
14:00 14:30 15:00 15:30 16:00 16:30 17:00 17:30
18:00 18:30 19:00 19:30 20:00 20:30 21:00 21:30

*časy, které nejsou tučně, jsou již obsazeny

Rok uběhl jako voda a opět jsme uspořádali pro nás již pravidelnou červnovou akci „Olomoucká štafeta na vozíku 2019“. Štafeta proběhla jako doprovodný programu Mattoni ½ Maratonu v Olomouci v pátek 14. 6. 2019 v prostorách Výstaviště Flora – Smetanových sadech.  Letos se jednalo již o 7. ročník „Olomoucké štafety na vozíku“.

Stejně jako v loňském roce byla štafeta – jízda na mechanickém vozíku - po dobu 12 ti hodin, kdy všichni účastníci ať už zdraví, či handicapovaní, mladí, starší, s fyzičkou nebo bez, absolvovali 250 metrový úsek pouze za pomoci svých rukou a mechanického vozíčku. Na trati neustále vlála vlaječka, která ukazovala, že štafeta nebyla přerušena. Ti, kteří nemohli přesednout na mechanický vozík, přijeli na vlastním elektrickém vozíku, měli možnost také nést štafetovou vlaječku a účastnit se akce.

Zahájení štafety v 10:00 hodin se s velkým povzbuzováním při startu ujal hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk. Spolu s ním první jízdu absolvovali další účastníci v čele s předsedkyní Spolku Marií Svobodovou, za Výstaviště Flora Olomouc se první jízdy chopil člen správní rady Mgr. Pavel Hekela, z magistrátu se dostavil vedoucí odboru sociálních věcí p. Majer. Po zahájení akce se dostavila také ředitelka Výstaviště Flora Olomouc Ing. Eva Fuglíčková. Všem účastníkům nejen hejtman, ale i předsedkyně Spolku, popřáli mnoho sil, zábavy a pochopení pro všechny, kteří mechanické, či elektrické vozíky potřebují ke každodennímu životu, dojíždění do práce, kteří by bez něj nemohli žít plnohodnotným životem.

A proč vlastně štafeta na vozíku? Co má symbolizovat? Co je jejím smyslem? Strůjcem tohoto nápadu byl před 7 lety předseda Spolku Mgr. Milan Langer a jeho kamarád pan John, kteří se takto rozhodli spojit svět handicapovaných se zdravými. Aby si všichni bez rozdílu uvědomili, jak těžké je zdolávat každodenní nástrahy života na vozíku, byť ujetím jen 250 metrového úseku štafety. Pro mnohé vozíčkáře to byla každodenní rutina, pro zbývající ohromná dřina, kdy skloubit pohyb rukou v ovládání vozíku tak, aby jel rovně, byl téměř nadlidský výkon. Spousta z nich po absolvování skládá všem handicapovaným poklonu. „Jak je možné jet rovně? Jak vozík uřídit, když stále zatáčí a táhne na jednu stranu? Vždyť je to strašně těžké!“, to byly nejčastější slova účastníků po dojetí do cíle. Pan John se i se svými kamarády a kolegy v letošním roce aktivně zúčastnil štafety a přijel nás podpořit v parném odpoledni.  

Přestože předpověď počasí se splnila na 100 % a po celý den bylo úmorné vedro, probíhala celá akce hladce, účastnili se jí kolemjdoucí, které přilákalo dění v sadech, chodili pozvaní hosté a velkou část účastníků tvořili naši nejmladší a školáci, pro které byla štafeta možností vyzkoušet si něco nového formou hry a zábavy a stala se tak pro ně i osvětou. Aby v průběhu čekání na vozíky čas ubíhal rychleji, byl po celou dobu zajištěn doprovodný program, kterým provázel spisovatel Jaroslav Irovský, který tuto akci moderoval. Olomoučtí sledge hokejisté zde vytvořili simulaci střelby pukem, nebo tenisovým míčkem na bránu, kdy všichni zájemci mohli usednout do sledge, seznámit se s hokejovou výstrojí a výzbrojí hráčů a hlavně si zastřílet na živého brankáře, kterého později vystřídala jeho maketa. Krátce po poledni vystoupil finalista soutěže Česko-Slovenské SuperStar roku 2013 Martin Šafařík. Zhruba v polovině akce se zastavili na krátkou autogramiádu také členové hokejového A týmu HC Olomouc. Nový projekt pro vozíčkáře představila vedoucí z Centra pohybu Olomouc Mgr. Lenka Fasnerová. Jedná se o tanec LINE DANCE, který má velkou tradici v Americe, tančí se po celém světě a k jeho provádění není potřeba partner, ale jen chuť naučit se něco nového a mít radost z pohybu, který se přizpůsobí všem věkovým kategoriím i handicapu.  V doprovodném kulturním programu několikrát vystoupil náš fundraiser Libor Geier, který svým zpěvem a hrou na kytaru roztančil nejednoho účastníka štafety.

A kolik bylo účastníků? Letos, tedy v roce 2019, se do štafety i přes úmorné vedro zapojilo celkem 375 jezdců, což je oproti minulému ročníku méně, přesto se nám ale podařilo dodržet nepřerušený řetězec jízd, kdy všichni jezdci ujeli dohromady minimálně 23 km. Ujetých kilometrů bylo ale mnohem více, protože spousta účastníků projelo trasu štafety opakovaně.

Aby celá akce mohla proběhnout, bylo zapotřebí mnoha úsilí všech zaměstnanců Trendu, kteří si realizaci štafety vzali za své, ale i dalších dobrovolníků a pomocníků, bez kterých by štafeta nemohla fungovat a především sponzorů, kteří akci podpořili materiálně či finančně. Díky všem bylo možné připravit zázemí pro registraci v podobě stanů, připravit hudební doprovod, osvěžení vodou či pivem Chomout a také možnost odměnit účastníky drobnými dárečky a památečním náramkem. Všem patří naše obrovské poděkování, zejména studentům Střední školy obchodu a služeb Štursova a jejich vedení paní učitelce Říhoškové. Studenti pomáhali se zajištěním technického zázemí akce, věnovali se jednotlivým účastníkům, koordinovali jezdce štafety, pomáhali s registrací a v neposlední řadě nám čepovali pivo. 

Sponzory a partnery akce byli: Výstaviště Flora Olomouc, Statutární město Olomouc, Olomoucký kraj, Run Czech,  Vitacredit s.r.o., John Crane a.s., Swietelsky Rail Cz s.r.o., Výtahy Moravia spol s.r.o., Canis Safety a.s., Pivovar Chomout, Toi Toi sanitární systémy s.r.o., Robertshaw s.r.o., POPmedia s.r.o. SEKNE spol. s r.o., Rádio Haná, olomouc.cz,  MEDICO s.r.o. Přerov a spousta dalších partnerů.

Jak akce probíhala, že na ní bylo veselo, sešla se parta skvělých lidí, můžete shlédnout na https://youtu.be/uEY8g4j3vVw. Za celý realizační tým ještě jednou všem děkujeme a těšíme se na další ročník, kdy třeba překonáme letošní počet účastníků - 375.

 

5. ročník - 2017 překonán další rekord - 736 účastníků  

více informací naleznete v přiloženém souboru

4. ročník – 2016 zlomen rekord - 546 účastníků

3. ročník – 2015 štafeta přilákala 521 účastníků

2. ročník – 2014 poprvé se štafeta jede 24. hodin nepřetržitě

1. ročník – 2013 aneb tím to všechno začalo